Ukraina: płaca minimalna o 100% w górę?

Ukraiński premier Wołodymyr Grojsman zapowiedział podniesienie płacy minimalnej o 100%, czyli do poziomu 3200 hrywien miesięcznie, co stanowi ekwiwalent niemal 500 złotych. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku – informuje RBK Ukraina.

photogallery

Według słów premiera Grojsmana rządowi, koalicji rządzącej i prezydentowi udało się odnaleźć wspólne rozwiązanie, które pozwoli, by „od 1 stycznia żaden obywatel Ukrainy nie zarabiał mniej niż 3200 hrywien miesięcznie, co tyczy się nie tylko sektora prywatnego, ale także państwowego”.

Następnie ukraiński rząd planuje zająć się, jak twierdzi Wołodymyr Grosjman, „sprawiedliwym podziałem środków emerytalnych”.

Informację o 100% podniesieniu płacy minimalnej skomentował profesor Leszek Balcerowicz, przedstawiciel prezydenta Petra Poroszenki w ukraińskim rządzie oraz członek strategicznej grupy doradców ds. wspierania reform.

– Wczoraj miała miejsce nieprzyjemna niespodzianka. Chcę powiedzieć, że ani ja, ani organizacje międzynarodowe nie byliśmy świadomi podwyżki płacy minimalnej o 100 proc. Co ważniejsze, nie byliśmy zaznajomieni z wyliczeniami, na których decyzja została oparta.

– Nie mam nic przeciwko temu, żeby było mniej biednych ludzi, ale biedę eliminuje się poprzez wzrost gospodarczy, a przyspieszenie wzrostu wymaga przyspieszenia reform – dodał prof. Balcerowicz.

Z kolei Aleksandr Gonczarow, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarki Ukrainy, na swoim blogu na portalu informacyjnym 112.ua, przekonuje, że ukraiński rząd zamierza zrealizować swoje obietnice za pomocą znacznego dodruku waluty, co w konsekwencji doprowadzi do osłabienia ukraińskiej hrywny.

Fotografia: kmu.gov.ua
Źródło: 112.ua/rbc.ua

Tomasz Maciejczuk