Ukraina: szokujące deklaracje majątkowe polityków

Ponad 100 tysięcy ukraińskich polityków i urzędników musiało ujawnić swój majątek w e-deklaracjach dostępnych na stronie agencji ds. zapobiegania korupcji. Ukraińscy dziennikarze i działacze społeczni nie kryją szoku z powodu bogactw nagromadzonych przez deputowanych ukraińskiego parlamentu.

c32

– Po zapoznaniu się z e-deklaracjami polityków, po dokonaniu analizy i systematyzacji, uważam, że potrzebny jest nam bunt. Krótki, krwawy i bezlitosny. Upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Odnajdą się pieniądze na spłacenie długu zagranicznego, a elity polityczne automatycznie ulegną zamianie – przekonuje na swoim Facebooku znany wolontariusz wojenny Roman Donik.

– Deklaracje pokazały przepaść między biednymi i bogatymi. Jeśli wcześniej byli biedni i bogaci, to teraz są bardzo biedni i bardzo bogaci. To podgrzewa atmosferę w ukraińskim społeczeństwie i może sprowokować pewną reakcję w stosunku do urzędników. To może doprowadzić do bardzo różnych rzeczy – powiedział w wywiadzie dla 112.ua Władimir Martynienko, przewodniczący Centrum Przeciwdziałania i Zapobiegania Korupcji.

Prezydent Petro Poroszenko zadeklarował prawo własności w 104 firmach na Ukrainie, w Rosji, Polsce, Holandii, Hiszpanii, Chinach, a także na Węgrzech, Litwie, Cyprze i brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Na kontach bankowych Poroszenko posiada 26,3 mln dolarów, 14 372 euro i 540 478 hrywien. Prezydent zadeklarował także 3,85 mln dolarów i 1,111 mln hrywien, które pożyczył osobom trzecim. Prezydent Ukrainy zadeklarował również kolekcję obrazów ukraińskich i rosyjskich mistrzów z XIX-XX wieku w ilości 65 sztuk, kolekcję obrazów starych mistrzów w ilości 15 sztuk, kolekcję obrazów współczesnych malarzy impresjonistów i surrealistów (4 sztuki), a także kolekcję rzeźb z XIX-XX wieku w ilości 6 sztuk i rzeźbę „Chłopiec łowiący ryby”, wykonaną przez włoskiego rzeźbiarza Guglielmo Pugiego.

jjhm

Premier Wołodymir Grojsman zadeklarował  między innymi posiadanie 2 domów (534 m2 i 461,1 m2) i 3 sklepów. Grojsman w gotówce posiada 870 tysięcy dolarów, 460 tysięcy euro i 2,28 mln hrywien, zaś na rachunku bankowym 2,12 mln hrywien i 16,2 tysięcy euro. Premier zadeklarował również posiadanie samochodu marki Land Rover 2013 roku produkcji oraz 9 drogocennych zegarków – 2 Breguet, 2 Girard-Perregaux, 2 Rolex, Audemars Piguet, Parmigiani Fleurier, Ulysse Nardin.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow zadeklarował posiadanie 571 tysięcy dolarów, 30 tysięcy euro i 2,1 mln hrywien w gotówce oraz na kontach bankowych. Oprócz tego minister przyznał się do posiadania trzech mieszkań – dwóch w Charkowie (657,9 m2 i 70,9 m2) i jedną w Czugujewie w obwodzie charkowskim (39,3 m2). Awakow posiada również kolekcje drogocennych obrazów, broni, znaczków pocztowych, win, monet i zegarków.

Szefowa Narodowego Banku Ukrainy Waleria Gontariewa zadeklarowała mieszkanie o powierzchni 106 m2, daczę 250 m2, samochody Porsche Panamera 2012 r i Porsche Cayenne 2013 r, a także 61,9 tysięcy hrywien i niemal 2 miliony dolarów na koncie w banku.

271031_1

Oleg Liaszko lider banderowskiej Partii Radykalnej, do której należy Jurij Szuchewycz, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza, zadeklarował między innymi 890 tysięcy hrywien, 740 tysięcy dolarów i 90 tysięcy euro w gotówce oraz 2 mln hrywien na rachunku bankowym oraz… widły.

Bracia Jarosław i Bogdan Dubniewiczowie, deputowani z ramienia Bloku Petra Poroszenki, zadeklarowali: Jarosław – niemal 8,5 mln dolarów, niemal 3 mln euro i 5 mln hrywien w gotówce. Bogdan wraz z żoną – 11,5 mln dolarów i 137,1 mln hrywien w gotówce, co daje razem równowartość 66 mln złotych w gotówce. Ale to nie wszystko. Na deputowanego Bogdana Dubniewicza zarejestrowanych jest 409 nieruchomości, zaś na jego brata Jarosława – 273 nieruchomości.

Według dziennikarzy programu Wiesti telewizji Rossija24 środki finansowe ukraińskich polityków starczyłyby na spłacenie około 80% długów Ukrainy.

Powyższa lista jest jedynie niewielkim wycinkiem bogactw elit politycznych kraju, w którym średnia płaca oscyluje w granicach 800 złotych brutto, zaś minimalna około 220 złotych brutto miesięcznie. Według gazety „Nowoe wremia” całkowity majątek czterech najbogatszych Ukraińców, oligarchów Rinata Achmetowa, Wiktora Pińczuka, Igora Kołomojskiego i Petra Poroszenki, wynosi około 7.5 miliardów dolarów.

Fotografie: president.gov.ua/kmu.gov.ua/liashko.ua
Źródło: Korrespondent.net/Segodnya.ua/Censor.net.ua/Vesti.ru

Tomasz Maciejczuk